Prof. Dr. Z. Füsun Üstel’e Özgürlük
Temmuz 18, 2019
‘Akademik Kıyım’ Sergisi Karşı Sanat’ta
Temmuz 18, 2019

Doç. Dr. Tuna Altınel’e özgürlük

ÜNİVDER olarak evrensel hukuka, bilimsel çalışmaya ve fikir özgürlüğüne aykırı bir kararla tutuklanan Doç. Dr. Altınel’in yanındayız. Hocamızın haksız ve hukuksuz tutukluluğunu şiddetle kınıyoruz.

Yirmi dört yıldır Lyon-1 Üniversitesi Camille Jordan Enstitüsü’nde matematik doçenti olarak görev yapan Tuna Altınel’in pasaportuna, 12 Nisan 2019 tarihinde, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’nda “tahdit konulduğu” bildirilerek el konulmuştur. Pasaportu üzerindeki tahdidin kaldırılması işlemleri için 10 Mayıs 2019 tarihinde Balıkesir Nüfus Müdürlüğü’ne giden Tuna Altınel, “terör örgütü propagandası yapma” suçlaması ile gözaltına alınmış, 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü, nöbetçi mahkemeye çıkarılarak tutuklanmıştır. Daha sonra bu hukuksuzluk daha da vahim bir hal almış savcılığın hazırladığı iddianame ile “terör örgütü propagandası yapmak” suçu, “terör örgütü üyeliği” suçlamasına dönüştürülmüştür.

Tuna Altınel aynı zamanda bir “barış akademisyeni”dir. “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladığı gerekçesiyle “terör örgütü propagandası” yapma suçlaması ile yargılanmaktadır.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) olarak Tuna Altınel ile dayanışma içinde olduğumuzu ve yalnız bırakmayacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Akademisyenlere yönelik olarak son yıllarda artan baskı ve yıldırma politikalarına karşı 30 Temmuz 2019 tarihinde Balıkesir Adliyesi’nde gerçekleşecek duruşmada ÜNİVDER olarak Doç. Dr. Tuna Altınel’in yanındayız ve dayanışma duygularımızı paylaşıyoruz. Tuna Altınel’in hukuksuz bir şekilde pasaportuna el konulmasını ve akabinde tutuklanmasını üniversitenin evrensel değerleri ve düşünce özgürlüğü adına endişe verici buluyor ve bu durumu şiddetle kınıyoruz. Tuna Altınel’in derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği

Yönetim Kurulu