4 Kasım Cumartesi günü, gazeteci Tuğba Tekerek, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Biray Kolluoğlu ve Abdullah Gül Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Evren Dinçer’in katılımıyla, Türkiye’de Üniversite genişlemesinin nedenleri ve sonuçlarına ilişkin çok canlı bir panel gerçekleştirdik.

Bazı üyelerimiz ve akademisyenlerin izlediği panelde,  AKP’nin taşra kentlerinde üniversite açma politikasının hem kültürel hegemonyasını pekiştirmek hem yerel kalkınmaya katkıda bulunmak hem de yeni bir orta sınıf yaratmak gibi hedefleri olduğu belirtildi. Katılımcılar, bu sürecin öngörülemeyen sonuçları da olduğunu, üniversite genişlemesinin gençliğin tanımı ve gençlik kültürü üzerine etkileri olduğunu da belirttiler. Ardından çok canlı ve ufuk açıcı bir tartışma oldu.

Panelde konuşulanların kısa bir özetini ektedeki dosyada sunuyoruz. Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla balonlarla süslenmiş olan Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfının salonundan birkaç etkinlik fotoğrafını da bilgi notuyla birlikte paylaşıyoruz.