ogretmenler

KHK ile üniversiteden atılan akademisyenlerle destek için 2 Aralık’ta Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne ve 8 Aralık Saat 13:00 Beyazıt’a çağrı

Ü

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER), Ses Aksaray Şubesi, Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi,İstanbul Tabip Odası 29 Ekim KHK’sı ile üniversiteden atılan akademisyenlerle mücadeleyi sürdürmek için 2 Aralık’ta Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne ve 8 Aralık Saat 13:00 Beyazıt buluşmasını birlikte örgütlemeye çağrı yaptı.

“ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR, TERK ETMİYORUZ!”

29 Ekim KHK’sı ile üniversiteden atılan akademisyenler okullarından ayrılırken yalnız bırakılmamış ve mücadeleye devam ederek okullarına ve öğrencilerine geri dönüceklerini belirtmişlerdi.

Şimdiyse 2 Aralık’ta Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde, , KHK ile ihraç edilen Doç. Dr. Ahsen Deniz Morva Kablamacı’nın yazıp yönettiği, bugün KHK ile atılan akademisyenlerin üniversitelerdeki tasfiyelere ve kadrolaşmaya nasıl dur dediğini ve neden bugün hedef alındığını gösteren  “50/D’Yİ BAL EYLEDİK” filminin gösteriminde bir araya gelmeye çağırdılar.
Yapılan çağrıda, “8 Aralık’ta ise yine meydanlara çıkarak  öğretim elemanıyla, idari personeliyle, öğrencisiyle, işçisiyle, tüm üniversite bileşenlerini 8 Aralık Saat 13:00 Beyazıt buluşmasını birlikte örgütlemeye, tüm gücümüzle arkadaşlarımıza, üniversiteye ve ülkenin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz!”denildi.
Yapılan ortak açıklamada” geçen bir ayda çıkarılan yeni KHK’lar ile yine muhalif, mücadeleci, hakikatin peşinden giden akademisyenlerin tasfiye edildiği. Önce ÖYP’liler 50d’ye geçirildiği, sonra rektör seçimleri kaldırılarak Rektörlüğün sıradan bir memurluğa dönüşünce de YÖK’ün ilanla rektör aramaya başladığı” belirtildi.

UNUTMUYORUZ! TERK ETMİYORUZ!

Bu buluşma ve mücadelenin sadece akademisyenleri hak ettikleri üniversitelere geri döndürmek için değil, aynı zamanda üniversitelerin elden gitmemesi için önemli olduğu belirtildi.

Son olarak yapılan çağrıda şunlarada değinildi, “Meclisten geçirilemeyen yasalar KHK ile uygulamaya sokuluyor. Anayasa mahkemesinin anayasaya aykırı olduğu için iptal ettiği grev yasakları KHK’lara ekleniyor. Gazeteler, sendikalar, siyaset baskı altında.Meclis saf dışı bırakılmış, anayasa askıya alınmış durumda. Bu gidişata dur demek için! Sadece üniversiteler değil memleket elden gitmesin diye buluşuyoruz!”(HABER MERKEZİ)

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/297645/universiteler-bizimdir-ohal-ve-khklar-gitsin-biz-kaliyoruz