Çok değerli hocamız, Derneğimizin kurucu üyelerinden Prof. Dr. Nihat Falay’ın kaybından dolayı çok derin bir üzüntü içindeyiz.

Prof. Dr. Nihat Falay, 1941 yılında Urfa’da doğmuş; çok küçük yaşta başladığı yaşam mücadelesi ilkokul ve ortaokulu okuduğu Diyarbakır’da başlamış ve 1955 yılında ailesi ile birlikte göç ettikleri İstanbul’da devam etmiş çok değerli bir hocamızdı.  İstanbul’da, çalışkan, titiz ve mücadeleci yapısıyla,  ilgi gösterdiği her alanda çok başarılı işler yaptığı (tiyatro oyunculuğu ve yöneticiliği de bunlar arasındadır) yeni bir yaşama başlamış ve son nefesine kadar bu kararlı, mücadeleci ve aynı zamanda ince, nazik ve esprili ruhu ile dostlarının, meslektaşlarının ve öğrencilerinin her zaman çok sevdiği ve çok değer verdiği bir dost, hoca, akademisyen olmuştur.

1965 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olan hocamız, 1966-68 yılları arasında yaptığı iki yıllık yedek subaylıktan sonra 1969 yılında aynı Fakülteye asistan olarak girmiştir. 1974 yılında doktorasını vermiş ve 2008 yılında emekli olduğu tarihe kadar bu Fakültenin Maliye Bölümünde görev yapmıştır. Akademik yaşamında yayınladığı kitap, makale ve bildiriler ile alanına çok değerli katkılar yapan hocamız,  ayrıca tarihe olan merakı ve oluşturduğu geniş arşivi ile alanı dışında da çok titiz araştırmalara dayanan çalışmalar yapmıştır.

Prof. Dr. Nihat Falay’ın özgür bir üniversite için üniversite öğretim üyelerinin örgütlü mücadelesinde de büyük katkıları olmuştur. Hocamız, 1975 yılından sonra üniversitelerde giderek artan örgütlenme faaliyetleri içerisinde hareket eden akademisyenler arasında aktif bir rol almış ve ilk olarak Ankara’da kurulan Tüm Asistanlar Derneği’nin (TÜMAS) İstanbul Şubesi kurucu üyelerinden olmuştur. Bu Dernek, diğer birçok dernek gibi, 1980 askeri darbesi sonucunda kapatılmış ve üniversitelerin ağır bir baskı ortamına girdiği bu süreçte örgütlü mücadele için Öğretim Elemanları Derneği (ÖES) kurulmuştur. Hocamız bu oluşumda aktif bir rol almasa da, dayanışma içinde olmuş; 1989 yılında kurulan derneğimiz Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer almış ve uzun yıllar Derneğimizin saymanlık görevini yapmıştır.

Üniversite birimlerine ve Derneğimize uzun yıllar katkıları olmuş değerli bir akademisyen, iyi bir hoca, titiz bir araştırmacı ve mücadeleci bir hak ve özgürlük savunucusu olan Prof. Dr. Nihat Falay’ın düşünce ve duygu dolu varlığı her zaman anılarımızda yaşayacaktır.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği

ÜNİVDER