Sanat Galerisi

KHK’lerle akademisyenlerin üniversiteden ihraç edilmesi ‘Dünden Bugüne Üniversite Tasfiyeleri: Akademik Kıyım’ başlıklı sergiyle Karşı Sanat’ta

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) Karşı Sanat’ta “Dünden Bugüne Üniversite Tasfiyeleri: Akademik Kıyım” başlıklı sergide, OHAL KHK’leriyle akademisyenlerin üniversiteden ihraç edilmesini ve tasfiyeleri ele alıyor.

ÜNİVDER sergiyi şöyle anlatıyor: “Bugün içinde yaşadığımız Olağanüstü Hal Rejiminde, OHAL KHK’leriyle akademisyenlerin üniversiteden ihraç edildiği yoğun bir tasfiye harekâtıyla karşı karşıyayız. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin üniversite üzerinde gerçekleştirdiği yıkımın çok daha vahimi, OHAL KHK’leriyle yapılıyor bugün. İhraç edilen akademisyenlerin sadece görevlerine son verilmiyor; pasaportları iptal ediliyor, başka bir iş bulma imkânları engelleniyor, emeklilik haklarıyla ilgili mağduriyetler yaşıyorlar. Yurttaşlık haklarından yoksun bırakılarak ‘sivil ölüme’ mahkum ediliyorlar adeta. Akademik kıyım yapılıyor.

Hiçbir hukuki dayanağı olmayan bu uygulamalar yalnızca akademisyenlere /üniversiteye zarar vermiyor; akademiye yapılan kıyım, toplumsal gelişmişliğe, bilimsel çalışmalara, bilimsel eğitim/öğretim hakkına da telafisi mümkün olmayan zararlar veriyor. İfade özgürlüğü/akademik özgürlüğe darbe vuran bu süreç aynı zamanda, öğrencileri eleştirel, özgür, bilimsel nitelikli öğrenim hakkından yoksun bırakıyor; eleştirel düşüncenin, bilimsel üretimin gerçekleşebileceği koşulları tahrip ediyor.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER), iktidarların dünden bugüne üniversite üzerinde kurmak istedikleri baskı, yetmezse kıyımı tarihsel akış içinde göstermek, büyük resmi görünür kılmak için ‘Dünden Bugüne Üniversite Tasfiyeleri: Akademik Kıyım’ başlıklı bir sergi düzenledi. Dokümanter özelliğe sahip bu Sergi, 1933’den bugüne üniversite tasfiyelerini belgeler ve basından derlenen haberler, gazete kupürleri, karikatürler, video gibi çeşitli görsellerle sunuyor.”

ÜNİVDER, “Elveda üniversite…” demeyeceklerini, akademik özgürlük mücadelesine devam edeceklerini, barış ve demokrasi mücadelesinde kararlı olduklarını açıklamada belirtiyor. Bugün açılacak olan sergi 15 Nisan’a kadar devam edecek. (KÜLTÜR SERVİSİ) 
Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/315088/akademik-kiyim-sergisi-karsi-sanatta