12.02.2023

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) olarak, 6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde yakınlarını kaybedenlerin acısını paylaşıyor ve tüm depremzedelerle dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Deprem, hem deprem bölgesinde yaşayan yükseköğrenim öğrencilerini hem de depremden kendileri veya yakınları zarar gören öğretim elemanlarını etkiledi.

Ancak, 11.02.2023 tarihinde yapılan açıklama uyarınca, depremzedelerin barınma ihtiyacının üniversite eğitimini uzaktan eğitime çevirmek yoluyla çözülmesi kabul edilemez. Özellikle pandemi döneminde yapılan uzaktan eğitimin öğrencilere verdiği hasar henüz onarılamamışken alınan bu yeni karar öğrencilerimizin gerek ruh sağlığı gerekse de alacakları eğitimin kalitesi yönünden olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre planlanmış yurtlar, milyonlarca depremzedenin barınma ihtiyacını karşılayamayacağı gibi, depremzedelerin uzun süreli kullanımı açısından da iyi bir çözüm değildir. Yetkilileri, turizm sektöründeki yatak kapasitesini, devlet misafirhanelerini, konukevlerini, atıl durumdaki konut stoğunu ve diğer seçenekleri tekrar değerlendirerek öğrencilerimize daha fazla zarar vermeyecek yeni bir çözüm üretmeye davet ediyoruz.

ÜNİVDER Yönetim Kurulu