İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama (ŞBP) Bölümü Başkanı ve öğretim üyeleri, yayınladıkları bildiride, 11 ilde yaşanan yıkımların ardından bölgenin yeniden yapılandırılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hakkında bilimsel görüşlerini açıklamışlardı. Ancak İTÜ yönetimi, bu bildirinin resmi web sitesinde paylaşılmasına izin vermeyerek, bölüm sayfasına erişim engeli getirmiş ve ardından Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Yirmibeşoğlu’na soruşturma açarak bölüm başkanlığı görevinden almıştır.

6 Şubat’ta gerçekleşen deprem sadece devasa bir toplumsal ve insani yıkım yaratmadı, aynı zamanda ülke yönetiminin her kademesinde süregelen yıkımın da çıplak gözle görülebilir hale gelmesine sebep oldu. İTÜ yönetiminin, akademik sorumluluğunu yerine getiren ŞBP bölümü öğretim üyelerini susturma çabaları da bu erozyonun üniversitelerimizdeki yansımasıdır. Yapılan, akademik özgürlük ve ifade özgürlüğüne karşı açık bir saldırıdır ve üniversitelerimizdeki demokratik değerlerin ne kadar tehlikede olduğunu bir kez daha göstermektedir. ÜNİVDER olarak İTÜ yönetimini kınıyor ve Prof. Yirmibeşoğlu’na yapılan haksız uygulamaların sona erdirilmesini talep ediyoruz. Prof. Yirmibeşoğlu’nun ve tüm ŞBP öğretim elemanlarının yanındayız, destekçisiyiz.

Öğretim üyelerinin sözünü bastıran değil, onları eleştirel bilgi üretmeye teşvik eden; özerk, bilimsel özgürlüğe sahip üniversiteler için mücadele etmeye devam edeceğiz.