universiteler

12 Eylül askeri darbesinin ürünü olan YÖK, kuruluşunun 34. yılında birçok üniversitede çeşitli eylemlerle protesto edilecek.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, “Türkiye’nin sosyal, kültürel ve siyasal sorunlarına çözüm üretecek üniversitelerin elini kolunu bağlayan bir kurum olan YÖK’ün artık kaldırıması gerekiyor” dedi.

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), kuruluşunun 34. yıl dönümünde yapılacak çeşitli eylemlerle protesto edilecek. Öğrencilerin örgütlediği bu eylemlere katılacak olan akademisyenler 34. yılında YÖK’ü gazetemize değerlendirdi. ÜNİVDER Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, “YÖK, üniversiteleri üniversite olmaktan çıkardı. YÖK üniversiteler üzerinde bir kabus oldu” dedi. Yeşildere YÖK’ün, vakıf üniversitesi adı altında, kâr amaçlı ve devletin imkanlarından yararlanan özel üniversitelerin yolunu açtığını, eğitimi de niteliksizleştirdiğini söyledi.

‘HER İKTİDAR ÇIKARI İÇİN KULLANIYOR’

Her siyasi iktidarın YÖK’ü kendi çıkarları doğrultusunda kullandığını belirten Yeşildere, “AKP’nin seçim bildirgesinde de yıllardır “YÖK’ü kaldıracağız” yazıyor. Üniversiteleri oyalayıp, kendi siyasi görüşleri doğrultusunda üniversiteleri kullandılar. Örneğin İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimlerinde, ‘milli irade, halkın takdiri’ ilkelerini bırakıp, üniversitedeki milli iradeyi yok saydılar ve kendi görüşündeki rektörü atadılar. Üniversitede Kürt sorununa ilişkin bir soru soran öğretim görevlisine maalesef soruşturma açıldı. Ankara Katliamı’nı kınayan öğrencilere İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak tarafından soruşturma açıldı. Oysa o rektörün kendisinin de o eylemde olması gerekirdi” dedi.

Yeşildere, “Türkiye’nin sosyal, kültürel ve siyasal sorunlarına çözüm üretecek üniversitelerin elini kolunu bağlayan bir kurum olan YÖK’ün artık kaldırıması gerekiyor” diyerek 6 Kasım eylemlerine çağrı yaptı.

‘KAMUSAL EĞİTİM TALEBİ’

6 Kasım’da Beyazıt Meydanı’nda yapılacak YÖK eyleminin çağrıcısının üniversite öğrencileri olduğunu belirterek üniversitelilere teşekkür eden Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi Başkanı Görkem Doğan da şunları söyledi: “6 Kasım ve YÖK anlamını değiştirmiş gibi algılanıyor ama hâlâ üniversitelerde iktidarın bir sembolü olarak karşımıza çıkıyor. 12 Eylül iktidarıyla günümüz AKP iktidarı arasında otoriterlik ve bilim karşıtlığı açısından benzerlikler ortada duruyor. 1 Kasım seçim sonuçlarından sonra insanlar, AKP’nin Türkiye’ye vizyonunu benimsettiğini düşünüyor ancak biz Eğitim Sen olarak akademik özgürlüklerden, üniversiteden kurullar eliyle yönetilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kamusal, bilimsel eğitime inanıyoruz. 6 Kasım’da Beyazıt Meydanı’nda bu taleplerimizi dile getireceğiz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/264440/tahsin-yesildere-yok-universitelerin-elini-kolunu-bagliyor