rifat-yekta

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, vakıf üniversitelerine ilişkin yönetmelik değişikliği konusundaki görüş ve önerilerini, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a iletti.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB İkiz Kuleler’de bir araya geldi.
Görüşmede, Yükseköğretim Kanunu’nda yapılan değişikliğe uygun olarak, oluşan hukuksal boşluğu doldurmak üzere, Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik hazırlığı kapsamında görüş alışverişinde bulunuldu. Gelecek dönemde vakıf üniversiteleri için ayrı bir yasal düzenleme yapılması hususu ele alınan görüşmede, Hisarcıklıoğlu yönetmeliğe ilişkin görüş bildiren vakıf üniversitelerinin taleplerini YÖK Başkanı Saraç’a iletti.
“Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı”nı kamuoyunun görüşüne açtıklarına dikkat çeken YÖK Başkanı Saraç, Hisarcıklıoğlu ile yapılan görüşmenin çok yararlı geçtiğini belirttti. Hisarcıklıoğlu tarafından yapılan önerilere olumlu yaklaştıklarını vurgulayan Başkan Saraç, yetkili kurullarla önerileri değerlendireceklerini ifade etti.
Rifat Hisarcıklıoğlu, demokratik ve katılımcı anlayışından dolayı Saraç’a teşekkür etti. Vakıf üniversiteleriyle ilgili yönetmelik değişikliğine kanundan kaynaklanan bir noksanlık sebebiyle ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda görüşlerini Saraç’la paylaştıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Vakıf üniversiteleri olarak yapılan bütün çalışmaları arz ettik. Yönetimde ve eğitimde şeffaflık ve eğitimin kalitesinin artırılması noktasında hareket ettikleri hususunda umudumuz var. Taleplerimizi dikkate alacaklarını ümit ediyorum” diye konuştu.
Önerilere olumlu bakıyoruz
YÖK Başkanı Yekta Saraç, görüşmenin ardından sosyal medya hesabından birkaç açıklamada bulundu. Saraç’ın, önerilere olumlu baktıklarını ve kurullarda değerlendirmeye alınacağı ifadelerinin yer aldığı açıklaması şöyle:
“YÖK olarak yapısal değişiklikler hakkında nihai karar vermeden önce, paylaşımcı, katılımcı ve şeffaf bir şekilde sürecin yönetilmesine önem vermekteyiz. Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği taslağını örneği görülmeyen şekilde, akademik camia ile kamuoyunun görüş ve önerilerini almak üzere kurumsal web sitemizde askıya çıkardık.
Ayrıca, bu kapsamda TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ettim. Yaptığımız görüşmede Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği taslağının içeriğini ele aldık. Görüşmemiz çok olumlu bir havada gerçekleşti. Kendilerinin, bizlere bir takım önerileri oldu. Bu önerilere olumlu yaklaştığımızı, ilettikleri hususları yetkili kurullarımızda değerlendireceğimizi ifade ettim.”

Kaynak: egitimtercihi.com