istanbul

KODA ve ÜNİVDER’in birlikte yürüttüğü ‘Hayat Bilgisi Okulu’nun ikinci yaz okulu, Bodrum’da gerçekleşiyor.

Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA) ve Üniversite Öğretim Üyeleri Derneğinin (ÜNİVDER) birlikte yürüttüğü ‘Hayat Bilgisi Okulu’nun ikinci yaz okulunun ikinci gününde iki atölye ve üç oturum gerçekleştirdildi.

Dr. Mehmet Fatih Traş anısına düzenlenen yaz okulunun teması ‘Kültür’.

‘Türkiye’de Burjuvazi, Devlet ve Kültür’ oturumunda konuşan gazeteci Hakkı Özdal, Osmanlı’nın kuruluşundan bu yana burjuva sınıf hareketinden bahsetti ve kültür alanına edebiyat açısından yaklaştı.

‘TÜRK BURJUVAZİSİ HESABINI VERMEDİ’

Türk burjuvazisinin kendisine ‘burjuva’ adını yakıştırmadığı aktaran Özdal, “Türk burjuvası kendine burjuva adını yakıştırmıyor, reddediyor. Türkiye’de burjuvazi, bir sınıfsal konum olarak değil ‘züppelik’ olarak tabir edildi. O yüzden kabul edilmedi. Bu durum sınıf çatışmasından da kaçınmış olmalarına yaradı” dedi.

Türk burjuvazisinin kendisine dair anlatacak bir tarihinin olmadığını belirten Özdal, “Gayrimüslimlerin ‘buhar olarak’ kaybolduğu topraklarda türeyen bir sınıftan söz ediyoruz. Türk burjuvazisi yapacağını yapmış, hesabını ise vermemiştir. Edebiyat ve edebiyata bağlı ürünlerde de bu durum meşrulaştırılıyor” diye konuştu. (Bodrum/EVRENSEL)

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/361171/turk-burjuvazisinin-kendisine-dair-anlatacak-tarihi-yok